Wybór fotografa i operatora kamery cz.3

Dziś gorący temat czyli wynagrodzenie fotografa i operatora kamery.

Dzwoni Pan z zapytaniem ile kosztuje wykonanie reportażu ślubnego z kilku godzin wesela i ślubu wraz z godzinnym plenerem w tym samym dniu ( pomijam fakt, iż godzinny plener w dniu ślubu to wielki niewypał i relikt przeszłości – nagminnie wprowadzany w życie do końca lat 90-tych ). Z moich ust pada kwota 1000zł. Pan twierdzi ,że to zbyt dużo dla niego. Dziękuję !  Do widzenia !

Bardzo niewielki odsetek klientów to właśnie taki jak opisany anonimowy Pan. Czasy gdy wujek Zenek filmował i jednocześnie robił zdjęcia za kilka stów i flaszkę wódki bezpowrotnie minęły. Jeśli ktoś z Państwa myśli, iż dobre zdjęcia czy film wymagają jedynie aparatu czy kamery to gratuluję poczucia humoru ;)

Wejście w profesjonalne filmowanie czy fotografię to najkrócej i obrazowo opisując studnia bez dna; zapewne znacie Państwo to uczucie ;) Dobry operator kamery i fotograf posiadają całe mnóstwo drobniejszego sprzętu, o którym często nie jesteście świadomi. Jak nie trudno się domyśleć nowoczesny sprzęt takich marek jak Canon czy Nikon to naprawdę spore sumy rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. I tu konkluzja całości: żadna osoba posiadając tak nowoczesny i drogi sprzęt nie będzie Państwu wykonywać zlecenia poniżej dolnej granicy opłacalności. Sprzęt jak w każdej firmie musi się spłacić i zarobić na kolejny łącznie z corocznym jego jakże równie drogim serwisem i konserwacją.

Minimalna granica w przypadku reportażu ślubnego to nieco ponad 1000zł ; pleneru podobnie w granicach tysiąca ( oczywiście wraz z wysokiej klasy albumami do wyboru ale zawsze w wersji podstawowej bez udziwnień i dodatków ). Od czasu do czasu odnoszę wrażenie, iż Młodzi chcieliby słonia w karafce, najlepiej złotego ale za drobną czyli niewielką opłatą ;) Z doświadczenia życiowego wiem, iż nie da się jednocześnie mieć ciastka i go zjeść ;) Świat jest tak skonstruowany, iż Państwo jak i operator kamery czy fotograf muszą na wszystko jakoś zarobić ewentualnie wygrać w lotto. Jeśli chcemy jeździć luksusowym mercedesem i wygodnie żyć to musimy za to zapłacić odpowiednią kwotę gotówki. Podobnie jest ze zdjęciami czy filmem; jeśli chcemy tylko zwykłe foty i plener w lokalnym parku a na filmie aby tylko było cokolwiek widać i słychać to w zupełności wystarczy nam wujek Zenek. Zapewne zrobi taniej, szybciej i po znajomości a więc nie może być źle.

Zanim skontaktujecie się Państwo z jakimkolwiek fotografem czy operatorem kamery zastanówcie się czego szukacie i jakiego efektu końcowego oczekujecie a życie Wasze i innych będzie znacznie łatwiejsze ;)

 

0 0 vote
Article Rating
23-07-2015
/
Poprzedni wpis Następny wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

You may also like